.VDU mokslininkų idėjos Visaginui: mokslo centras ir nauja tapatybė

Uždarius Ignalinos atominę elektrinę, greta jos įsikūręs Visaginas išlieka didelį potencialą turinčiu miestu, kalbant apie turistų pritraukimą: miestas siekia prisijungti prie visame pasaulyje populiaraus branduolinio turizmo, rengti virtualius maršrutus ir įkurti edukacinį mokslo centrą. Šias ir kitas Visagino raidos galimybes tyrinėja naujas Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkų projektas, skirtas edukacijai apie atominių elektrinių veikimo principus, branduolinio saugumo svarbą ir kitus klausimus.

Visaginas yra unikalus Lietuvos miestas, įkurtas prieš 40 metų, siekiant apgyvendinti tuomet dar tik statomos Ignalinos atominės elektrinės darbuotojus. Tai yra monoindustrinis miestas, kurio ekonomika rėmėsi viena konkrečia pramonės sritimi. Šiandien, vykstant elektrinės demontavimui, miestui atėjo laikas iš naujo mąstyti apie savo tapatybę – tam bus pasitelkiami naujos kartos moksliniai tyrimai, kuriuos vykdys VDU mokslininkai, bendradarbiaudami su Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbuotojais, miesto savivaldybės ir bendruomenės atstovais.

„Universitetas daugelį metų aktyviai bendradarbiauja ir vykdo tyrimus Visagine – kelios sociologų kartos tyrinėjo tapatybės raidą šiame regione, kaip atominės elektrinės regione vystosi miesto identitetas, VDU mokslininkai taip pat rengė energetinio saugumo studijas. Tuo tarpu šiandien pasitelkiame įvairias strategijas tam, kad padėtume miestui apibrėžti save naujai. Kuriamas virtualus turizmo maršrutas ir nauja IAE ekspozicija, atitinkanti edukacinio mokslo populiarinimo centro koncepciją, skatinamas branduolinis turizmas, kuris šiandien populiarus visame pasaulyje“, – projektą pristato jo vadovė, VDU prof. Natalija Mažeikienė.