Tyrėjų naktis@VDU

TN01Paskutinį rugsėjo penktadienį VDU informatikos fakultete, kaip ir daugiau nei 30 Europos valstybių, vyko „Tyrėjų naktis 2013“, pritraukusi ne vieno mokslo naujienomis besidominčio žmogaus dėmesį. Čia jie galėjo sužinoti „Kada galėsime pasikalbėti su kompiuteriu?“, „Kaip sukonstruoti robotą Marsaeigį?“, „Kaip skaitomos mintys?“ ir „Ar tikrai parlamentarai balsuoja taip, kaip žada?“. Vienas iš paskaitų dalyvių Mantas teigia: „Dalyvavome paskaitoje apie tai, kada bus galima pasikalbėti su kompiuteriu ir apie dirbtinį intelektą. Buvo įdomiai diskutuojama apie dirbtinio intelekto kūrimą, vystymą, jo visokias rūšis – tikrai labai įdomu“.

Tačiau dalyviai galėjo net tik klausyti ir diskutuoti, bet ir patys daug ką išbandyti. Multimedijos laboratorijos vadovas Egidijus. Vaškevičius su kolega Edgaru Ščiglinsku pristatė naujai sukurtas papildytos realybės programas,- čia plasnojo drugeliai, skraidė kamuoliai. Ne visiems iškart pavyko įvaldyti gestais manipuliuojamą virtualų muzikos instrumentą, bet bandančių buvo daug, o kai kam pavyko išgauti melodiją… Pasigrožėti taip pat buvo kuo – buvo demonstruojamos suknelės su vaizdo projekcijomis, kurioms buvo galima grožėtis, bet ir pasimatuoti ir nusifotografuoti.

Vyko ir robotų futbolas, kurį organizavo VDU lektorius Vytautas Barzdaitis ir Robotikos akademijos atstovas Kristijonas Vasiliauskas – sukonstruoti robotą – futbolininką, gebantį „spardyti“ kamuolį, kuris sulaukė ypač aktyvaus jaunų tėvelių bei jų vaikučių dėmesio. Vaikai galėjo konstruoti ne tik futbolą žaidžiančius gana sudėtingus robotukus, bet ir paprastesnius – pavyzdžiui, robotuką – liūtuką, gebantį atlikti kelis paprastus veiksmus. Taip pat galėjo valdyti robotus planšetėmis – robotukai lakstė po salę ten, kur vaikai norėjo, taip suteikdami jiems daug džiaugsmo. O vakarėjant ir patys dalyviai diskutavo tarpusavyje, bei rado ir kitų pramogų atvirose VDU erdvėse.

Lygiagrečiai vyko ir VDU psichologų renginiai, kur jie demonstravo įvairius psichologinius eksperimentus, pasakojo apie organizacinę psichologiją, žmogaus brendimo raidą (ir ypač aktualią paauglių psichologiją), bei biogrįžtamąjį ryšį, bei leido „ištirti savo protą“ protmūšyje.

Pasak vieno iš šio renginio organizatorių, VDU profesoriaus Tomo Krilavičiaus, labai nudžiugino susidomėjimas renginiu ir pasirengimas jam – daugelis atvykusių jau žinojo, ką jie nori išgirsti, domėjosi konkrečiomis temomis, buvo pasiruošę diskusijomis.

VDU kitų metų tyrėjų naktyje planuojama suorganizuoti daugiau renginių, kuriuose bus galima ne tik diskutuoti, bet ir patiems išbandyti mokslo naujoves.

Projektą „Tyrėjų naktis 2013“ įgyvendino Baltijos pažangių technologijų institutas kartu su partneriais Vytauto Didžiojo universitetu, Aleksandro Stulginskiu universitetu, Kauno technologijos universitetu, Klaipėdos universitetu, Lietuvos istorijos institutu, Socialinių inovacijų institutu, Šiaulių universitetu, Vilniaus universitetu, Vilniaus Gedimino technikos universitetu.