Festivalyje „Erdvėlaivis Žemė“ dalyvauja ir VDU

Robotų programavimas, žmogaus jusles apgaunanti virtuali realybė, išmanių namų kūrimas, DNR išskyrimas, geriamo vandens tyrimai – tai tik keletas iš daugybės įdomių renginių ir praktinių užsiėmimų, kuriuos šį rudenį visiems pasiūlys Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) didžiausiame Lietuvos mokslo populiarinimo renginyje „Erdvėlaivis Žemė“.

Rugsėjo 11–20 dienomis visoje Lietuvoje jau keturioliktą kartą vyks mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“, skirtas sparčiai mokslo ir technologijų pažangai. Šįkart keliolikoje šalies miestų ir rajonų vyks daugiau nei 300 renginių, nemažai jų – Kaune. Kaip jau įprasta, prie festivalio organizavimo prisijungs ir VDU Informatikos, Gamtos mokslų fakultetai bei VDU Botanikos sodas. VDU renginiai prasidės nuo rugsėjo 14 dienos.

VDU multimedijų laboratorijos vadovas, Sistemų analizės katedros lektorius Egidijus Vaškevičius festivalio dalyviams pasiūlys sužinoti, kaip apgaunamos žmogaus juslės paskaitoje „Reali virtualybė ir virtuali realybė“. Eksperimentinė multimedijos erdvė duris atvers rugsėjo 15-osios rytą, 10 val., VDU Informatikos fakultete (Vileikos g. 8-317).

„Čia galėsite užsidėti virtualios realybės šalmą ir pasijausti lyg kosmose. Taip pat pakviesime išbandyti papildytos realybės technologiją, paliesti virtualius daiktus naudojant gestikuliatorių arba paversti virtualius objektus realiais naudojant trimačio modeliavimo ir spausdinimo įrankius“, – pasakojo E. Vaškevičius.

Pasak mokslininko, gestikuliatorius yra gestais valdomas kompiuteris, leidžiantis natūraliais rankų judesiais „imti“ virtualius objektus. Jį išbandę festivalio dalyviai galės įsitikinti, jog tokie įrenginiai nėra tik žaidimas – jie aktyviai taikomi mokslo srityje, pavyzdžiui, ruošiant būsimus chirurgus, kurie taip praktikuojasi atlikdami virtualias operacijas.

Festivalyje taip pat vyks eksperimentai, kurie leis pažvelgti į nuskaitytus trimačius realių žmonių modelius ir pagamintas jų trimates statulėles, istorinių objektų maketus bei tarpukario Kauno senamiesčio trimatį interaktyvų modelį. Kitame užsiėmime VDU Informatikos fakultete (Vileikos g. 8-101) 10 valandą bus pristatytos robotikos naujovės – apsilankiusieji galės patys išbandyti, kaip veikia robotų dirbtinis intelektas.

„Erdvėlaivis Žemė“ skirs dėmesį ir dabar išpopuliarėjusioms išmaniosioms technologijoms – Laurynas Linas Dainauskas 12 val. Informatikos fakultete (Vileikos g. 8-117) pristatys mikrovaldiklius ir mikrokompiuterius, kurių dėka dauguma dabartinių įrenginių yra išmanūs. Lankytojai galės išbandyti programavimą ir sužinoti, kaip namai paverčiami išmaniais, kas priverčia namų apyvakos daiktus judėti savaime.

„Atėjusieji turės progą išmokti parašyti ir inicijuoti programas mikrovaldikliams. Užsiėmimų metu dirbsime su Arduino mikrovaldikliais ir jų komponentais. Tai – puiki patirtis sujungiant kompiuteriją su realiu pasauliu ir darant jį išmanesniu“, – paaiškino L. L. Dainauskas.

Tikslų VDU renginių tvarkaraštį rasite paspaudę šias nuorodas: VDU renginiai tarptautinėje mokslo mugėje, kurioje dalyvauja VDU Gamtos mokslų bei Informatikos fakultetai bei VDU renginiai mokslo festivalyje, kuriame dalyvauja VDU Botanikos sodas.