„FOREST 4.0“ projektu sieks skaitmeninti miškų veiklą

Įkurti kompetencijų centrą, kuris padėtų pertvarkyti miškų aplinkos stebėseną, duomenų rinkimą bei analizę ir surinktus duomenis prasmingai panaudoti, – tokį siekinį išsikėlė projekto „FOREST 4.0“ partneriai gegužės 10–11 d. Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vykusio projekto atidarymo renginio metu.

Kaip pasakoja projekto vadovas, VDU Informatikos fakulteto dekanas prof. dr. Tomas Krilavičius, „FOREST 4.0“ tikslas – prisidėti prie Lietuvos sumaniosios specializacijos strategijos, plėtojant inovatyvią, mišku grįstą Lietuvos bioekonomiką, skaitmeninant miškų veiklą. „FOREST 4.0“ prisidės prie moksliškai pagrįsto, tvariai tvarkomų miškų indėlio įgyvendinant Europos žaliąjį kursą, taip pat kai kuriuos Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslus ir pereinant prie žiedinės bei tvarios bioekonomikos, taikant naujoviškas duomenų rinkimo ir apdorojimo programas“, – renginyje kalbėjo VDU atstovas.

Prof. Tomas Krilavičius

Išmaniosios miškininkystės kompetencijų centras vykdys aukščiausio lygio mokslinius tyrimus. „Pagrindinis mūsų uždavinys – sukurti su miškais susijusių dirbtinio intelekto ir daiktų interneto technologijų kompetencijų centrą, kuris vystytų ir skatintų inovatyvius duomenimis pagrįstus sprendimus miškininkystės valdymui visoje vertės grandinėje – nuo miškų išteklių valdymo iki galutinių produktų. Kompetencijų centras sieks sutelkti ir įtraukti suinteresuotas šalis ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje“, – projektą pristatė prof. dr. T. Krilavičius.

Projekto atidarymo renginyje dalyvavo ir sveikinimo žodį tarė garbingi svečiai: VDU, Linėjaus universiteto (Švedija) ir Kauno technologijos universiteto rektoriai ir prorektoriai, Europos Komisijos, Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos, Kauno miesto savivaldybės atstovai, Vekšės savivaldybės (Švedija) vicemeras ir daugelis kitų.

Pirmojo susitikimo metu taip pat aptarta, kokie iššūkiai laukia kuriant Išmaniosios miškininkystės kompetencijų centrą Lietuvoje ir kodėl šiam sektoriui reikia mokslininkų dėmesio. Mokslininkai ir pramonės atstovai turėjo puikią galimybę pasidalyti gerąja patirtimi, ateities perspektyvomis miškininkystės valdymo srityje, skirtingomis vizijomis ir identifikuoti poreikį bendradarbiauti su įvairiomis suinteresuotomis šalimis: su pramone, ministerijomis, vietos ir išorės suinteresuotomis šalimis ir kt.

Po atidarymo renginio surengtas projekto partnerių susitikimas, kurio metu komanda aptarė patariamosios tarybos kandidatus, tyrimų strategiją, pristatė kiekvienos darbo grupės darbo planą ir kt.

Projekto biudžetas siekia beveik 20 mln. eurų  (9,9 mln. eurų finansuoja Europos Komisija ir tiek pat skiriama iš Lietuvos). Projekto trukmė – 6 metai.

Projekto koordinatorius – Vytauto Didžiojo universitetas, vadovas – prof. dr. Tomas Krilavičius.