Informatikos fakultete – fotografijų paroda „Lietuviškos mikroschemos“

Nuo balandžio 3 d. iki birželio 30 d. VDU Informatikos fakultete (Vileikos g. 8) eksponuojama Imanto Pakalnio fotografijų paroda „Lietuviškos mikroschemos“.

Fotografo darbuose įamžinti vienetiniai objektai – Lietuviškos mikroschemos ir puslaidininkių plokštelės, gamintos XX a. 7–10 deš. pusiau karinėje gamykloje „Venta“, kur šalia įslaptintų karo ir kosmoso technologijų visuomenei buvo gaminamos ir plataus vartojimo prekės (liaudiškai – šerpatrebas).

Šiuolaikiniame kontekste, parodos temos aktualumą pabrėžia politinė valstybės laikysena – Lietuvos ir Taivano pasirašyta bendradarbiavimo sutartis puslaidininkių gamybos srityje.

Šie ekspozicijoje matomi objektai neaptinkami jokioje literatūroje ar muziejuje ir buvo išsaugoti tik technikos mokslų daktaro Stepono Sadausko dėka. Fotografo Imanto Pakalnio ir Stepono pažintis nebuvo atsitiktinė. Imantas yra unikalios pasaulyje Lietuviškų elektroninių muzikos instrumentų kolekcijos savininkas (www.sintezatorius.lt). Būtent šie instrumentai buvo gaminti „Ventos“ gamykloje, o jiems buvo kuriamos specialios mikroschemos, kurių autorius – vedantysis inžinierius Valentinas Mitrikas.

Mažai žinoma ir apie mūsų tautiečių – inžinierių pasiekimus puslaidininkių srityje. Sovietų Sąjungos kontekste būtent lietuviai pirmieji išrado skaičiavimo mašiną „Neris“ (1962 m.) bei kosminių laivų bortinę ESM „Salut II“. Tai tik keli pavyzdžiai, nurodantys į aukštą profesinį inžinierių lygį. Pabrėžtina ir tai, kad būtent „Ventos“ gamyklos inžinieriai pirmieji Lietuvoje pradėjo dirbti kosmoso srityje. Jie suprojektavo ir nuolat gamino 133-is skirtingus mikroschemų tipus. 1990 m. „Ventos“ gamyklinė apimtis jau išaugo iki 100 000 000 mikroschemų per metus. Visa ši informacija buvo užslaptinta, ir su laiku, natūralu, kad kaip tauta užmiršome savo kosminę prigimtį.

Autoriaus – Imanto Pakalnio soc. tinklai: Instagram; Facebook.

Parodos kuratorė: Sibilė Plančiūnaitė

Parodą organizuoja: VDU menų galerija „101“ (Muitinės g. 7)

Kviečiame apsilankyti!