Lietuviai atranda elektroninį parašą

Interviu su Ramūnu Šablinsku, VDU Informatikos fakulteto pirmosios laidos absolventu, inicijavusiu elektroninio parašo proveržį Lietuvoje, kurį „Infobalt” asociacija pažymėjo kaip vieną iš labiausiai nusipelniusių atstovų informacinės visuomenės srityje ir IRT sektoriuje.

Ramūno Šablinsko, Elektroninio parašo proveržio programos koordinatoriaus teigimu, Lietuvoje elektroninis parašas mobiliajame telefone, arba mobilusis parašas (m. parašas), padeda vartotojams be problemų kasdien naudotis daugeliu elektroninių paslaugų, tačiau tokie terminai kaip „elektroninis parašas“ žmonėms vis dar nėra įprasti. „Vartotojai šios technologijos paprastai nesupranta ir savo mintyse jį yra priskyrę prie „kosminių technologijų“ – kažko tokio, kas yra labai toli ir jiems neįkandama, todėl jie vengia šiomis technologijomis naudotis taip, kaip galėtų“, – sako „TeliaSonera“ produkto vadovas R. Šablinskas.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) absolvento teigimu, tokia situacija ilgai nebesitęs, nes greitu metu elektroninius mokėjimus teikiančios finansų įstaigos turės įgyvendinti Lietuvos banko nustatytus minimalius saugumo reikalavimus  finansinėms operacijoms elektroninėje erdvėje. T. y. naudojimasis plastikinėmis ar popierinėmis slaptažodžių kortelėmis bus ženkliai apribotas, o visuomenė turės rinktis saugesnes elektroninės atpažinties priemones, pvz. slaptažodžių generatorius arba elektroninį parašą. „Ilgainiui dauguma vartotojų atras m. parašo paprastumo bei universalumo pliusus ir klaus savęs, kodėl jie iki tol taip sudėtingai naudojosi įvairiomis elektroninėmis paslaugomis. Galiu tik pasakyti, kad dauguma žmonių  yra konservatyvūs, todėl kol kodų kortelės bus leidžiamos, tol vartotojai jomis ir naudosis, nes tiesiog yra įpratę taip elgtis“, – teigia R. Šablinskas.

Ekspertas pabrėžia, kad elektroninis parašas nuo pat pradžių buvo kuriamas taip, kad vienas įrenginys tiktų visiems gyvenimo atvejams, todėl su savo elektroninio parašo priemone vartotojai jau dabar gali prisijungti prie visų bankų elektroninės bankininkystės sistemų ir patvirtinti visų bankų pavedimus, sudaryti sutartis su visais paslaugų tiekėjais ir pan.

Visas interviu