„Tyrėjų naktis“ VDU: mokslo paslaptys ir atradimai

Rugsėjo 30 d., penktadienį, Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vyks nemokami „Tyrėjų nakties“ renginiai, kuriuose mokslininkai kviečia dalyvauti ne tik akademinę bendruomenę, bet ir visuomenę. Stulbinantys eksperimentai, įtraukiančios simuliacijos, susipažinimas su technologijų naujovėmis ir galimybėmis, viešos paskaitos ir diskusijos, parodos ir ekskursijos – visa tai laukia inovacijomis ir mokslu besidominčių dalyvių.

„Tyrėjų naktis“ paskutinį rugsėjo penktadienį vyksta daugiau nei 30 Europos šalių, o jos metu galima įsitikinti, kad viskas kasdieniniame gyvenime prasideda nuo mokslo. „Labai smagu, kad mokslo pasaulį galima pažinti kartu su visa Europa“, – teigia VDU Informatikos fakulteto (IF) profesorius Tomas Krilavičius.

Nuo robotikos iki kasdienės aplinkos tyrimų

„Tyrėjų nakties“ proga duris atvers ir įspūdingus rezultatus demonstruos VDU laboratorijos bei kitos eksperimentų erdvės Informatikos ir Gamtos mokslų fakultetuose (Vileikos g. 8). VDU erdvėse bus pristatomi renginiai skirti robotams ir virtualiai realybei – įvairių užsiėmimų ir demonstracijų metu bus galima susipažinti kaip veikia robotai, ką jie gali sukonstruoti, kaip juos to išmokyti, kaip veikia išplėstinė ir virtuali realybė. Kitų interaktyvių užsiėmimų metu vyks vis tikroviškesnės virtualios realybės pristatymai bei darbas su naujausiomis technologijomis biologijos laboratorijose.

Viešos paskaitos „GMO mitai ir realybė“ metu, nuo 11 val., (VDU Gamtos mokslų fakultetas Vileikos g. 8-101 aud.) VDU tyrėjai atskleis genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) kūrimo ir galimybių paslaptis. Paskaitoje bus atkreipiamas dėmesys į tiesas ir mitus daug kartų skaitytus spaudoje ar internetinėje erdvėje, atsakant į šiuos klausimus: kaip GMO gali paveikti organizmą, šalies ekonomiką bei gamtą.

Viena iš aktualiausių šiandienos aplinkosaugos problemų yra oro užterštumas. Miestų oro tarša turi tendenciją didėti. Itin pažangus oro taršos nustatymo būdas yra teršalų sklaidos modeliavimas. Naudojant matematinį modeliavimą, daug tiksliau galima nustatyti teršalų koncentracijas visame mieste ir atskiruose mikrorajonuose, kadangi realiai išmatuoti oro teršalų koncentracijas visuose miesto taškuose yra neįmanoma. „Sumodeliuok ir sužinok oro taršą savo rajone“ užsiėmimų metu bus galimybė ištirti gyvenamosios aplinkos oro užterštumą. Be šių tyrimų – laboratorinio užsiėmimo metu dalyviai matuos nitratų koncentraciją vandenyje ir taip įvertins ar jis tinkamas naudojimui bei į kasdienį plaukų plovimo ritualą analizuos, kaip į cheminį eksperimentą.

Daugiau informacijos